Zima je čas lovu mníků

Když se pořádně ochladí a pobyt u vody není žádná legrace, nastává ten pravý čas k lovu mníků. Tato ryba je jediným zástupcem čeledi mníkovitých (dříve treskovitých) ryb u nás, poznáme ji snadno podle hadovitého, tmavě mramorovaného těla a jednoho vousku na spodní čelisti.

mník jednovousýMusíme si dát pozor na to, že mník jednovousý je u nás v současné době zařazen mezi ohrožené druhy a jeho lov není povolen. Ovšem některé kraje vydaly pro lov mníků výjimku, proto prostudujme dobře podmínky, za kterých je odlov možný. Mníky lze lovit i v zahraničí, především v severských zemích.

Proč na mníky v zimě?

V období kolem přelomu roku je mník nejaktivnější, i tak se ale nevyskytuje všude. Když ale objevíme revír, kde se mníci vyskytují a podaří se nám zvolit správné místo k lovu, můžeme se skvěle pobavit. Po letním období bývá tenhle noční dravec při chuti, hledáme ho proto především v místech, kde nachází dostatek potravy a současně spolehlivé úkryty.

To jsou především rozpadající se jezy, zatopené zbytky staveb, tišiny s kamenitým dnem a padlými stromy, mník se často uloví i na malých potůčcích, kde bychom takovou rybu ani neočekávali. Na jednom místě můžeme během jednoho lovu dostat i několik mníků během krátké chvíle.

Díky nočnímu způsobu života a aktivitě v zimních měsících často rybáři o přítomnosti mníků vůbec nevědí, mnohdy jsou úlovky spíš náhodné.

Co nabídneme…

mníkMník je ryba, která se živí především drobnými vodními živočich dna, nepohrdne ani utopenými červy nebo drobnou rybkou. Za nástrahu tedy mohou dobře posloužit žížaly, ať už běžné kopané, aromaticky páchnoucí hnojáčci nebo rousnice, přetržené na dva. Pokud se chceme lovu mníků věnovat, je vhodné udělat si zásobu nástrah včas, v zimním období jsme pak už odkázáni jen na prozíravější kamarády nebo nákup v obchodě s rybářskými nebo chovatelskými potřebami.

To platí i o nástražních rybičkách, které lze zamrazit například po podzimním výlovu a později je použít při lovu mníků, okounů i candátů. Z větší rybky stačí použít polovinu nebo jen seříznutý cár, mník má výborný čich a rybku si spolehlivě najde.

TIP: Čerstvě zabitou rybku je vhodné trochu pomačkat, bude pak ještě lákavější.

Náčiní a sestavu udice použijeme stejnou jako při lovu úhořů, mníka hledáme v podobných místech jako známého vodního tuláka. I když je to dravec, nikdy nepronásleduje svou kořist ve vodním sloupci a nestoupá ke hladině, pokud však překvapí odpočívající rybky mezi kamením nebo v jiném zdánlivě bezpečném úkrytu, dokáže se, stejně jako úhoř, protáhnout každou skulinou a dosáhnout na svou kořist.

V zimním období mníci vyrážejí na lov už v odpoledním šeru, často žijí soustředěni na krátkém úseku toku a v další části se třeba na dlouhém úseku prakticky nevyskytují.

Když berou, ani zima nevadí

Mník je hltavec, který do sebe nástrahu nejprve nasouká a teprve potom se dá do pohybu. Záběr proto zjistíme poměrně pozdě, u hlouběji polknuté nástrahy nezbývá než návazec odstřihnout nebo rybu usmrtit (pokud není hájena a dosahuje nejmenší lovné délky, pochopitelně). Čihátka nebo hlásiče tedy nahradíme spolehlivým zvonečkem nebo chemickým světlem na špičce prutu, poškubávání nám bude záběr signalizovat dostatečně zřetelně.

rybářské botyRaději si k vodě vezměme několik hotových návazců, navazovat po odstřihnutí nový háček je v mrazu dost nesnadné a zbytečně se zdržujeme, aktivita mníků netrvá zpravidla příliš dlouho. Vždy se raději důkladně oblékněme, pokud budou mníci při chuti, nebude se nám určitě od vody hned tak odejít a bylo by zbytečné se nachladit.

Takže zateplená rybářská bunda, kalhoty, spolehlivé boty, čepice a rukavice, myslete na to! Vhodné je mít s sebou podběrák s hustou síťkou, v ruce (natož ve zkřehlé a zmrzlé) bychom mníka asi neudrželi. Při zdolávání ani velký mník neklade větší odpor, spíš se hadovitě kroutí a snaží se uniknout ke dnu, do bezpečí svého úkrytu. Stavba těla a uspořádání i tvar a velikost ploutví mu však neumožňuje vyvinout příliš silný tah.

Víte jak zpracovat chyceného mníka?

V poslední době už mník není považován za škůdce našich revírů a jeho návratu do řek i potoků je věnována velká péče. Umělý výtěr bývá úspěšný, díky vysokému počtu jiker (až 800 000 na kg ryby!) lze odchovat dostatečné množství násady k vysazení. Tak doufejme, že stavy mníků se zase výrazně zlepší a budeme se s touhle zajímavou rybou u vody setkávat stále častěji.

Líbí?