rybářští začátečníci

Volba místa vhodného k rybolovu

rybaření na přehraděVybrat si to nejvhodnější místo pro rybaření, to je jeden ze základních kroků k úspěchu, o tom nelze pochybovat. Zkušení rybáři umějí, jak se říká, „číst vodu„, chvíli se rozhlížejí a už mají představu o tom, kde se které ryby budou s největší pravděpodobností zdržovat, kde se budou shánět po potravě a jakou nástrahu bude nejvhodnější jim nabídnout.

K tomu samozřejmě bereme do úvahy i roční období, počasí, teplotu i atmosférický tlak, stav a čistotu vody spolu s dalšími faktory, po získání určitých zkušeností prostě tyto úvahy přicházejí z větší části automaticky.

Místo k lovu není vždy shodné s místem, kde se ryby zdržují po zbytek dne, to platí především v proudu, kde na udržení s proudnici musí ryba pochopitelně vydávat více energie než při „oddechovém režimu“, kdy využívá klidnější místa nebo zpětné proudění k udržení na místě bez vynaložení sil.

Kde bude potrava, tam najdeme ryby

V místech, kde ryby zjistí zvýšený přísun potravy, se často shromažďují ve větším množství a máme tady velkou šanci na úlovek. Tato místa jsou velmi rozmanitá, pokud ale budeme chvíli přemýšlet, mnohá z nich dokážeme poměrně snadno najít. Rozhodně budeme věnovat pozornost přítokům, především po dešti přinášejí potoky a stružky utopený hmyz, červy i drobné živočichy a proto ryby v místě, kde ústí přítok, potravu očekávají.

rybařeníV letním období je také velmi úspěšné chytání pod stromy a pod větvemi, skloněnými často až ke hladině. Buď do vody spadne nějaký ten neopatrný brouk či jiný hmyz, nebo pokud na stromě dozraje něco dobrého, ryby si smlsnou. O tlouštích a jejich zálibě v třešních se toho napsalo i napovídalo hodně, ovšem ryby si zvyknou také na další ovoce, jeřabiny, šípky, rybíz, angrešt, švestky, mirabelky a další je snadno zlákají.

V řece nebo potoce voda unáší potravu a ta se často usazuje v klidnějších partiích, také tam budeme ryby s jistotou očekávat, stejně jako ne vnějším oblouku meandrujícího toku. Přehrady, údolní nádrže, zatopené pískovny, lomy, slepá ramena nebo rybníky nám dávají šanci zjistit pouhým pohledem největší koncentraci potravy pro ryby v místech, kam vítr nafouká vše, co zrovna plave po hladině.

Situace se pochopitelně může se změnou větru občas změnit, potom je nejlepším řešením změna lovného místa. Za zmínku stojí i další místa, ačkoli ne každý rybář je má v oblibě a chce na nich chytat, jsou to výtoky a odpady kanalizace a stok, odpady z čističek, především pak odtokové kanály ze sýráren a mlékáren.

V teplém letním počasí to tady sice zvládá jen málokdo, ale v podzimním a zimním období to bývají skutečně ta nejúspěšnější místa. Pochopitelně, vzít si z takového loviště rybu domů ke konzumaci, to asi nelze s klidným svědomím doporučit. Ovšem pokud si chcete jen tak pro radost zachytat a mít hodně záběrů, je to hodně žhavý tip.

Dravci často vyrážejí za kořistí

Dravé ryby zpravidla budeme hledat tam, kde se vyskytuje jejich přirozená kořist, tedy drobnější rybky. Dravec tedy občas opustí svůj úkryt někde v hloubce nebo ve spleti pokroucených kořenů a vydá se na lov do mělčiny nebo do blízkosti břehu, kde se drobné rybky nejčastěji zdržují.

Vhodným místem jsou především terénní zlomy, kde mělké dno přechází do hloubky, ostrůvky a mělčiny v celém řečišti, opět bychom neměli opomenout místa u přítoku a pokud někde víme o kotvišti loděk, rozhodně i tam se vyplatí zkusit štěstí, stejně jako u plovoucího mola nebo pobořených a zatopených zbytků staveb.

Vhodná místa se během dne mění

rybářská místaV průběhu dne dochází ke změnám rybích stanovišť, proto nelze spoléhat na to, že místo, kde jsme byli úspěšní ráno, bude zaručeně dobré i při poledním nebo večerním rybolovu. Zrána se mnohé ryby shánějí po potravě i v samé blízkosti břehu, pokud se jedná o rušnější místo, přes den se stáhnou spíš do poklidné hlubší vody.

Naopak s nastupujícím šerem se opět vydávají často k samotnému břehu, kde hledají kořist. Využít samozřejmě lze i zkušeností kolegů, když se budeme pozorně  dívat, kde loví zkušení rybáři, kteří mají revír „v malíčku“, něco se přiučíme.

Ovšem zasednout takovému „mazákovi“ jeho místo, to není moc sportovní a kdoví, jak by se mu to líbilo, buďme tedy k sobě ohleduplní.

K vašemu úspěšnému rybolovu nabízíme kompletní sortiment rybářských potřeb v Brně i online na e-shopu.

Líbí?