Na plavanou i o Vánocích

Venku je zima, i nějaký ten sníh je kolem řeky vidět, ale rybáři jsou prostě nezdolní optimisté a tak jdou k vodě i v tomhle počasí. Proč ne, na tekoucích vodách můžeme najít místa, kde si ve vánočním čase lze docela dobře zachytat. Nejlepší volbou asi bude lehké vybavení na plavanou, pokud si namícháme vhodnou krmnou směs a zvolíme správné místo, určitě se nudit nebudeme.

Kam se vydat na zimní plavanou?

zimní rybolovIdeální volbou jsou úseky pod přehradami, kde díky celoročně poměrně stabilní teplotě vody nedochází k zámrzu a ryby přijímají potravu po celý rok. Další variantou jsou podjezí a táhlé proudy, kde se ani při nízkých teplotách díky proudění vody nevytvoří souvislá ledová vrstva, pokud nejsme moc vybíraví, můžeme to zkusit i v blízkosti vyústění kanalizace nebo odpadních vod.

V zimním období to pro náš nos nebude tak náročné a pokud si ryby nechceme odnést ke konzumaci, o záběry v těchto místech nouzi mít určitě nebudeme. Lov na dírkách je specifický, o tom si někdy povíme v samostatném článku, ze zimní plavané ho tedy záměrně vynechám.

Které ryby jsou v zimě aktivní

Můžeme se zaměřit na lov tloušťů, tenhle všežravý rybí gurmán je při chuti po celý rok a v zimním období má i mnohem kvalitnější maso. Tloušť má rád aromatické nástrahy, proto ho spolehlivě zláká sýr, několik hnojáčků na jemném háčku nebo (pokud na to máme zdroj a žaludek) například drůbeží střívka (včetně jejich „lákavého“ obsahu, samozřejmě).

Lovit můžeme i na bílé červy, pokud jsme si včas udělali zásobu rousnic nebo kopaných žížal či larev chrostíků, jsou to také velmi dobré a účinné nástrahy. V nouzi použijeme i běžně dostupné nástrahy, jakými je chléb, pečivo, tvrdší salám, nebo lančmít, pro tlouště jsou snad všechny nástrahy přitažlivé.

Z kaprovitých ryb ulovíme s velkou pravděpodobností plotice, perlíny a oukleje, nabízet budeme opravdu malá sousta a použijeme jemný vlasec i malý háček. Při chuti bývají v zimě i cejni, podoustve a často se splete nějaký ten kapřík. Použijeme běžné nástrahy, při lovu průběžně přikrmujeme, abychom si ryby stáhli na lovné místo.

Lov okounů má v zimním časem také své kouzlo, na plavanou jim nabídneme nejrůznější červy, larvy nebo malou mrtvou rybku. Pokud se „strefíme“ do okouního hejna, máme o zábavu postaráno.

Krmit se určitě vyplatí

Krmení si připravíme v pohodlí a v teple domova, není potřeba ho do vody naházet velké množství, spíš je důležité nezapomínat v zápalu lovu průběžně přikrmovat. Na tekoucí vodě vždy házíme krmnou směs o něco výš než je naše zvolené lovné místo, aby krmení propadlo do spodní části vodního sloupce, kde se v zimě ryby nejčastěji zdržují.

Důležitou složkou krmení je i hlína, písek nebo jíl, které pomohou vytvořit krmný mrak. Krmíme tedy častěji, ale po malých dávkách, volíme spíš řídkou, snadno se ve vodě rozpouštějící směs. Pokud máme v zásobě aromatické dochucovací prostředky a atraktory, rozhodně to nebude na závadu, ovšem přidáním zbytečně velkého množství aromatických látek bychom mohli ryby odradit, na to raději pozor a nepřežeňme  dávkování.

Přitažlivost krmné směsi může výrazně zvýšit i její přibarvení na nějakou nápadnější barvu, například žlutou nebo oranžovou.

Když očka zamrzají

chytání v ziměPlavačkové pruty mají poměrně velká očka, takže se zamrzáním nemáme při mrazu takové problémy jako například muškaři, ale i přimrzání vlasce k blanku prutu může být nepříjemné. Jak si poradíme? Lze použít prostředky na impregnaci umělých mušek (nejlépe na bázi přírodních tuků z peří CDC), silikonu a chemickým prostředkům se raději vyhněme, mohlo by dojít k poškození vlasce. Ponořením prutu do vody se námrazy a ledu v očkách  také zbavíme, ale bohužel jen na chvilku.

Sezóna pro „tiché blázny“ nikdy nekončí

Plavaná je rybolovná technika, kterou můžeme praktikovat po celý rok, přelom podzimu a zimy rozhodně není obdobím, kdy bychom od vody odcházeli zklamaní. S jemným náčiním si navíc i menší ryby na udici skvěle vychutnáme a dobře se pobavíme.

Závěrem ještě neopomenu zdůraznit důležitost pořádného zimního oblečení, při plavané bychom se na břehu neměli příliš pohybovat (natož se zahřívat podupáváním), takže zateplené kvalitní boty, rybářské kalhoty, bunda i čepice nám, pobyt u vody rozhodně usnadní a zpříjemní. Tak ať berou…

Líbí?