Ochlazení dravcům nevadí

S nástupem chladnějšího počasí se dravé ryby začínají stále intenzívněji starat o potravu, aby zimní čas přečkaly v co nejlepší kondici. Protože drobné rybky se stahují do větších hloubek a vyhledávají úkryty, musejí dravci věnovat honbě za kořistí mnohem více času. Proto právě podzim a nástup zimy mohou na mnoha revírech přinést nečekaně zvýšenou aktivitu dravců, což je pro rybáře pochopitelně příznivá zpráva.

Nemusíme už vstávat zoufale brzo (pokud se nevydáváme na hodně vzdálený revír, pochopitelně), zato ale rozhodně nesmíme podcenit rybářské oblečení a obutí k vodě. Podzimní lovy bývají zajímavé, někdy jsme doslova překvapeni, kolik ryb ve vodě vůbec doopravdy je a nestačíme se divit, jak nám v průběhu sezóny dokázaly unikat, ba dokonce i skrývat svou přítomnost.

Kde budeme ryby hledat

022632897Protože v noci už se teplota blíží k nule a dochází k postupnému ochlazování vody, přesunují se rybky (a s nimi samozřejmě i predátoři) do hlubších míst, opouštějí proudné úseky, takže občas chvíli potrvá, než jejich nová stanoviště objevíme. Spolehlivá bývají vlastně celoročně především oblíbená místa u přítoku, dravci se ale s podzimem rádi „zabydlí“ i pod jezem v hlubším vývařišti nebo v tišince vedle něj, stejně jako tam, kde dochází k prudkým změnám profilu dna, drží se těsně pod hranou, oddělující mělčinu od výrazně hlubšího úseku.

Také pod zakotvenými loďkami a moly můžeme najít především štiky a okouny, ovšem jen tam, kde mají ryby dostatečný klid. V menších řekách se naučíme brzo spolehlivě „číst vodu“ a stanoviště ryb odhadneme, je třeba postupovat opatrně a dobře se krýt, dravci neztrácejí svou ostražitost ani s příchodem zimy. Na velkých řekách se zaměříme i na klidnější, hluboká nadjezí a táhlé partie.

Na okouny a na candáty, nebo na štiky?

K podzimu i prvním zimním dnům lov okounů bezesporu patří, navíc platí staré, osvědčené pravidlo „kde jsou okouni, budou i candáti„. Hejna okounů s oblibou najíždějí až do bezprostřední blízkosti břehu a před sebou tlačí prchající rybky, které se při zoufalých pokusech o záchranu často vymršťují až nad hladinu, takže můžeme mít dojem, že v části zátoky začalo najednou hustě pršet.

A candáti jedou často v hejnu za svými menšími příbuznými, aby si pochutnali na poraněných a vyplašených rybkách, kterým se podařilo pruhovatým okouním loupežníkům uniknout. K tomu si samozřejmě bez skrupulí zpestří jídelníček i nějakým tím okouním opožděncem, máme tedy šanci hned dvojitou, ať už dravcům nabízíme umělé vláčecí nástrahy nebo mrtvou rybku.

875_cyclon-jacket-iiPokud se rozhodněme přelstít nějakou tu pěkně vypasenou podzimní štiku, můžeme se věnovat přívlači nebo zkusit lov na mrtvou či živou rybku. Půjdeme-li vláčet, oblékněme se teple, ale současně tak, abychom si zachovali co největší pohyblivost, budeme ji při chození kolem vody potřebovat.

Vzít si praktický rybářský batoh a v případě teplejšího počasí nadbytečnou část oblečení ze sebe svléknout je určitě mnohem příjemnější, než se celé dopoledne klepat zimou a doufat, že podzimnímu sluníčku už se každou chvíli podaří prorazit příkrovem mlhy nebo mraky. Pro opravdu chladné dny se hodí i vhodné rukavice a čepice, kdo brodí, sáhne jistě raději po neoprénových brodicích kalhotách než po tenkých broďácích z PVC.

A chceme-li lovit na mrtvou rybku na dvě nebo na živou, nastraženou pod „kačenou“, potom důkladné oblečení do podzimního počasí rozhodně nesmíme v žádném případě podcenit. Někdy právě za mírného deště nebo během nesmělého snášení prvních sněhových vloček ryby berou víc než dobře, vždy ale musíme myslet i na své zdraví a správné oblečení k tomu patří.

Ať už budete chodit po břehu, brodit se v podjezí nebo číhat na loďce, hezky si podzimní lovy dravců užijte…a ať se vám podaří nějaký trofejní úlovek!

 

Líbí?
Štítky: