Lanka, speciální návazce, nanofil

OCELOVÁ LANKA

K čemu slouží lanka? Pochopitelně jako spolehlivý prostředek proti překousnutí návazce ostrými zuby dravce, především štiky nebo candáta. Nejběžněji používaná lanka jsou splétána z tenkých ocelových drátků, nejsou drahá a splňují požadavky rybářů vcelku spolehlivě, ať už jsou to ta nejjednodušší, opatřená na obou koncích očkem nebo lanka v metráži, bez  ukončení.

technosteelU těch si můžeme požadovanou délku zvolit podle potřeby a vlastních představ. U lanek bez ukončení koncovou smyčku v požadované velikosti či rovnou uchycení háčku nebo trojháčku s očkem zvládneme snadno pomocí praktické svorky na lanka, kterou stačí odpovídajícím způsobem stisknout a spojení je hotovo.

Oblíbené jsou i varianty s obratlíky a karabinkami, které umožňují snadnou manipulaci s nástrahou i rychlou a pohotovou výměnu lanka. Další variantou jsou lanka potažená kevlarem, teflonem a dalšími všemožnými hmotami, což údajně zvyšuje jejich odolnost a současně brání zlomení při ostrém ohybu, navíc údajně i snižuje jejich viditelnost ve vodě.

Jsou sice o něco dražší, ale mnozí rybáři jim dávají přednost, zejména při vláčení. Při lovu na živou rybku se stále nejčastěji používají obyčejná ocelová lanka, k provléknutí pod kůží nástražní rybky potom slouží speciální prošívací jehly. Tam, kde je velká pravděpodobnost záběru dravce s ostrými zuby, je použití lanka víceméně nezbytností, pokud nechceme riskovat ztrátu trofejního úlovku, možné jsou ale i další varianty.

Jednoduchým řešením je použití silného vlasce (do čisté vody sáhneme po fluorkarbonu s minimální viditelností), vlasec je měkký, tvárný a při opatrném záběru nevzbudí tak snadno pozornost ryby, ovšem riziko překousnutí taky je přece jen o něco vyšší, zejména pokud bude zdolávání trvat delší dobu.

Silnější vlasec používají i muškaři, kteří se zaměřují na štiky a candáty, při častém nahazování muškařským prutem totiž lanko dostává v ohybu hodně „zabrat“ a často se už po nedlouhém chytání začne třepit a lámat. Existují i speciální tvrzené šňůry, které podle výrobců ostrým zubům odolají a spojují v sobě přednosti klasického lanka i šňůry, nelámou se a smyčku nebo uzlík pro upevnění nástrahy na nich zhotovíme poměrně snadno.

Konkrétní výběr závisí na cílové rybě a rozhodnutí rybáře. V žádném případě nechytejme s podezřele narezlým nebo hodně zprohýbaným či dokonce zauzlovaným lankem, to je totiž v rozhodně zbytečné riskování.

UJÍMANÉ NÁVAZCE

vlasceTento typ návazců se používá pro muškaření, kdy nahazujeme nástrahu vahou šňůry a pro dobrou prezentaci (především u suchých mušek) je zapotřebí pozvolný přechod od konce poměrně silné muškařské šňůry až ke slabému konečku, na němž je umístěna muška. Někteří rybáři si je svazují sami, je to sice pracnější, ale můžeme strmost ujímání dokonale přizpůsobit podmínkám a navíc lze při zhotovování návazce ponechat i volné krátké přívěsy pro upevnění dalších mušek.

Ke spojování se nejčastěji používají uzly s označením „Blood Knot“ a „Surgeon´s Knot“, při pečlivém vázání s namočením návazcového materiálu před svázáním jsou velmi pevné a spolehlivé. Praktické jsou i hotové ujímané muškařské návazce, které můžeme zakoupit v různých délkách a ujímání v každé rybářské speciálce. Pro připojení koncového dílu návazce a jeho pohotovou výměnu nebo spojení běžného vlasce s fluorkarbonem poslouží výborně mikrokroužky z ušlechtilé oceli.

NANOFIL MÁ SVÉ VÝHODY I ZÁPORY

nanofilTato vlákna na první pohled připomínají běžný rybářský vlasec, ovšem když se podíváte na uvedený průměr a nosnost, je to docela šok. Proč tedy nevytlačily klasické vlasce? Umožňují sice velmi daleké náhozy, ve vodě jsou minimálně viditelné, ale mají i vlastnosti, které nás už tolik nepotěší. Jsou totiž poměrně drahé a především díky tuhosti a extrémně hladkému povrchu na nich dost špatně drží uzly. Za vyzkoušení ale rozhodně stojí…

 

Líbí?