boilies

JAK SPRÁVNĚ NABÍDNOUT BOILIES?

Lov na boilies je stále velmi populární, ačkoli tato nástraha už dávno běžně patří do naší výbavy a není tou horkou novinkou, jakou byla před několika desítkami let. Stále se ale jedná o přitažlivou nástrahu i návnadu, snadno se uchovává a s trochou zručnosti i montáž na udici není nijak obtížná.

Doby, kdy se rybáři pokoušeli kuličku boilie napíchnout přímo na špičku háčku už mnozí z nás ani nepamatují, ovšem správné nastražení boilie je přece jen takové malé čarování, kterým úspěšnost lovu velice výrazně ovlivníme. Existuje totiž mnoho způsobů, jak vhodným způsobem lákavou kuličku nastražit i pro ty nejopatrnější ryby. Pokud chytáte na pelety, můžete tyto postupy také účinně využít.

Boilies nejsou jen na kapry

boilies

od 59,-Kč v našem e-shopu!

Ačkoli právě kapraři jsou největšími příznivci této nástrahy, můžeme se setkat s boilies, určenými i pro jiné druhy ryb. Všeobecně lze říci, že na boilies lze lovit všechny druhy kaprovitých ryb, jedinou výjimkou mezi většími rybami bude asi dravý bolen, boilies pochopitelně nebudeme používat ani k lovu drobných nástražních rybiček.

Pro menší ryby samozřejmě použijeme menších kuliček, ovšem právě na drobnější boilies někdy může přijít neočekávaně záběr pořádného šupináče, který velké nástrahy vytrvale odmítal. Nebojme se tedy experimentovat s různými velikostmi boilies, podle nástrahy pochopitelně uzpůsobíme i celou montáž. Koupit si můžeme boilies plovoucí, pomalu i rychle potápivé, každý druh má své určení a volba by neměla být náhodná.

Upevnění kuličky a vázání háčku

Boilies jsou upevněny na šňůrce nebo vlasci mimo vlastní háček, v tom spočívá základní princip této rybolovné metody. Závěs může mít několik centimetrů nebo naopak být jen kraťoučký, podle podmínek a cílové ryby. Použitý materiál na závěs by měl být nenápadně zbarvený a především měkký, poddajný, aby nedošlo k předčasnému varování ryby. Ta v případě správné montáže nasaje háček spolu s kuličkou boilie a zásek díky volnému háčku bývá spolehlivý, sedí nejčastěji v masitém okraji tlamy.

Jak vhodně kuličku boilie upevnit?

boilie na háčkuNěkdy koupíme i kuličky s připraveným otvorem, potom stačí pomocí boilie-jehly provléknout konec závěsu se smyčkou a do ní umístit zarážku (zda si koupíme i drobounké zarážky nebo budeme u vody ořezávat klacíky a kousky zápalek, to už závisí na nás), zatažením ji upevníme a můžeme nahodit. Pokud musíme otvor do kuličky vytvořit, záleží na její konzistenci, respektive tvrdosti.

Měkké kuličky snadno propíchneme výše zmíněnou boilie-jehlou, tvrdší ale mohou být problém. Pokud prasknou nebo se rozlomí, použijeme je k vnadění, rozhodně nechytáme na naprasklé, ve vodě by se totiž rychle rozpadly. Výborným pomocníkem nám potom bude vrtáček na boilie, to je rozhodně správná investice.

Boilies použijeme i pro přilákání ryb

Boilies použijeme i k vnadění, můžeme je kombinovat i s dalšími variantami, například s vytvořením krmného mraku. Pro vnadění kuličkami boilies se skvěle hodí vrhací hůl (takzvaná „kobra„), případně zavážecí loďka.

boilie readyLov na boilies má zkrátka své kouzlo a bývá velice účinný, nejlépe bude samozřejmě fungovat v lokalitách, kde se tímto způsobem příliš neloví a ryby tedy nástrahu nezkoumají tak, aby záběry byly téměř nezaseknutelné. Vždy nastražujeme s čistýma rukama, především repelenty a další chemické či kosmetické prostředky a přípravky by mohly rybu odradit, pachy se totiž ve vodě šíří velice rychle.

Naopak správné nadipování boilies může jejich atraktivitu i několikanásobně zvýšit, ovšem ani tady to nelze přehánět, nadměrné použití aromatických látek už bývá rybám podezřelé a mohlo by působit spíš negativně.

Vyhovují vám dostupné typy a velikost boilies? Nejspíš ano, rybářské obchody k nimž patří i rybářská speciálka obchodprorybare.cz z Brna a e-shopy mají skutečně široký sortiment.

Pokud ale toužíte po boilies s nezvyklým složením a přesně podle svých představ, můžete si s použitím vhodných surovin a přípravků vyrobit i vlastní. To si ale nechme na samostatné povídání.

 

Líbí?