11.5.2016
Kategorie: Nezařazené

Jak poznat kvalitní rybářský prut?

Vyznat se v nabídce rybářských prutů dnes opravdu není jednoduché. Na trhu najdeme obrovské množství prutů všech značek, velikostí, tvarů, barev i specializací, a to v širokém cenovém rozpětí. Jak ale koupit dobrý prut, a přitom neprohloupit?

Jak správně vybrat, ale nepřebrat? Je téměř nemožné poznat kvalitu prutu na první pohled. Při druhém pohledu už ale o prutu ledacos zjistíme. Pokud víme, na co se máme při výběru prutu zaměřit, nákup je mnohem snazší.

Důležité je vědět, co hledáte

pruty shimanoZe všeho nejdřív bychom si měli dobře rozmyslet, co od prutu očekáváme. Každý druh lovu má totiž specifické nároky na rybářský prut a jeho vlastnosti. Jestliže však nemáme o našem budoucím prutu žádnou konkrétnější představu, měli bychom se poradit s rybářem zkušenějším, nebo přímo v rybářských potřebách.

Pokud takovýmto odborníkům vylíčíme naše úmysly s novým prutem, získáme od nich na oplátku důležité informace o vlastnostech, které máme u prutu vyhledávat.

Pozornost bychom měli věnovat zejména těmto faktorům ovlivňujícím vlastnosti prutu:

  • celková délka prutu
  • akce (ohebnost) prutu
  • maximální gramáž
  • přepravní délka prutu
  • materiál

Všímat bychom si však měli nejen zaměření prutu na určitý druh lovu, ale i jeho trvanlivosti a odolnosti, kterou nejvíce ovlivňuje právě materiál zvolený pro jeho výrobu. Jednoduše bychom tedy měli vybírat prut také podle toho, jak (moc) ho budeme používat.

Jiný prut bude hledat rybář sváteční, který si párkrát do roka zajde k vodě odpočinout, a jiný prut zas aktivní rybář, pro kterého jsou břehy řek, jezer a rybníků druhým domovem.

V tabulce níže nalezneme přehled 3 nejvyužívanějších materiálů pro výrobu prutů a jejich výhod i nevýhod:

materiál výhody nevýhody
Štípaný, lepený bambus + citlivost – poddajnost a ohebnost prutu – náročnější údržba, nižší odolnost, dnes už jen na zakázku = vyšší cena
Sklolaminát + velice odolný, cenově dostupný – vyšší hmotnost
Uhlíková vlákna + ještě odolnější než sklolaminát, nízká hmotnost – vyšší cena, vlákna jsou vodivá (znemožňují rybolov za bouřky)

 

Na trhu tak seženeme pruty z různých materiálů rozdílné odolnosti, přičemž většinou platí, že jejich kvalita je přímo úměrná jejich ceně. Většinou. Proto bychom měli vědět, kde pruty raději (ne)shánět.

Kde (ne)nakupovat

Ať už je představa našeho budoucího prutu jakákoli, jedno je jisté. Nikdo určitě nestojí o zbytečné komplikace způsobené právě neopatrným nákupem rybářského náčiní pochybného původu od neznámého výrobce.

Jako u každého nákupu i tady platí, že pokud nechceme riskovat kvalitu našeho prutu kvůli pár ušetřeným korunám, měli bychom sáhnout spíše po prutech od ověřených výrobců s dlouholetou tradicí (velice oblíbené jsou dnes například pruty Jaxon nebo pruty Shimano)

pruty jaxon

Takové pruty seženeme právě v dobrých rybářských obchodech a e-shopech. Jedině tam máme jistotu, že nekupujeme zajíce v pytli. Kvalitu jednotlivých značkových prutů si totiž můžeme snadno ověřit na internetu, kde po krátkém hledání najdeme nespočet recenzí i vlastních zkušeností jednotlivých uživatelů včetně dalších informací o dané značce.

rybářské prutyPokud se ale ve značkách výrobců rybářského vybavení vůbec nevyznáme, nevadí. Dobrý prodejce rybářských potřeb nám nenabízí bezejmenné pruty podivného původu, nebo dokonce padělky prutů známých výrobců, takže se v takovém obchodě nemusíme bát sáhnout po méně zvučné značce. Dobrý prodejce spolupracuje pouze s dobrými výrobci.

Rozhodně bychom se pak neměli nechat se zlákat výhodnými sety ze supermarketů či výmluvnými argumenty pouťových prodejců. Takto pořízené pruty jsou většinou velice univerzální, „odfláknuté“, ale hlavně, bez jakékoli záruky. Pruty známých značek mívají záruku minimálně 2 roky.

Sečteno a podtrženo, pro úspěšný nákup rybářského prutu bychom měli dodržovat 3 následující pravidla:

  1. Zjistit si před koupí informace o výrobci (i modelu) prutu, který se nám zamlouvá.
  1. Ujistit se, zda prut skutečně splňuje naše požadavky pro lov.
  1. Nakupovat pouze v obchodech specializovaných na prodej rybářských potřeb.

Když má poslední slovo peněženka

Někdy má však při výběru prutu poslední slovo právě peněženka. Ale žádný strach. Právě široký výběr prutů různých cenových kategorií – od pár stovek i po tisíce korun – umožňuje každému vybrat si přesně to, co potřebuje, po čem touží.

Jako u každého nákupu ale i v tomto případě obecně platí, že není vhodné šetřit až příliš, neboť se nám snadno může stát, že dosáhneme přesně opačného efektu. Málo kdo z nás je „tak bohatý, aby mohl kupovat levné věci“ – a místo jednoho pořádného prutu, který s námi prožije mnoho krásných let u vody, si budeme nuceni pořídit 3 levnější, které nám zanedlouho doslouží.

Kompletní sortiment rybářských prutů značky Jaxon, Shimano a mnoha dalších najdete v našem e-shopu www.obchodprorybare.cz

 

Líbí?