rybářská taška

Co nesmí chybět v tašce na ryby

Muset předčasně ukončit lov proti naší vůli z důvodu komplikací s vybavením, které u vody nejsme schopni vyřešit – to je jedna z nejhorších porážek, jaké může rybář zažít. Obzvlášť, jedná-li se o banální problém, který bychom jednoduše vyřešili, kdybychom nezanedbali domácí přípravu na lov nebo prostě nezapomněli to či ono doma na stole.

A protože štěstí přeje připraveným, pokud budeme přípravě věnovat dostatečnou pozornost, můžeme předejít mnoha nepříjemnostem.

Důležitou součástí přípravy na lov je právě dobře sbalená taška na ryby. Tady je přehled věcí, které by rybářovi u vody určitě neměly chybět:

Náhradní bižuterie

  • Háčky, bročky, olůvka, karabinky,…

háčky jaxonNemusíme s sebou k vodě tahat všechnu bižuterii, co máme doma. Měli bychom však u vody mít po ruce materiál, ze kterého jsme schopni sestavit minimálně jeden náhradní koncový návazec pro případ ztráty původního.

Zpravidla se ale vyplatí nosit v tašce rybářské bižuterie víc. Nejsme pak tolik limitováni prostředky a můžeme se snadno přizpůsobit i náhlým změnám přírodních podmínek a převázat si návazec vhodnější. Nespornou výhodou také je, že bižuterie v tašce nezabírá příliš mnoho prostoru, bez problému se tak můžeme dobře vybavit, aniž bychom to výrazněji pocítili.

 

Užitečné nástroje

  • Nožík, nůžky, kleště

Rybářský nožík, nůžky nebo kleště, to jsou základní nástroje, které nesmíme zapomenout doma. Hodí se nejen při převazování koncového návazce, jsou nezbytné při jakýchkoli opravách nářadí svépomoci a nelze je nahradit.

  • Svítilna

Kvalitní svítilna – to je užitečná věc zejména, pokud na rybách trávíme víc času. Nečekané rozmary počasí nebo převazování prutu za šera, občas pěkně zalitujeme, že jsme si svítilnu nepřibalili. Přitom stačí malá led čelovka z lehkého plastu a o takové velikosti, že ji dokážeme sevřít do dlaně. Její přítomnost v tašce skoro nepocítíme, ale trn z paty nám vytrhnout zvládne stejně dobře, jako velká ruční svítilna. Při nočním lovu je dobrá svítilna nutností.

Organizéry prostoru

  • Plastové krabičky

rybářský organizérLehké a prostorné plastové krabičky s mnoha přihrádkami jsou opravdu užitečnou vychytávkou. Prostor v tašce zbytečně nezaplňují, pouze jej organizují. Používat je můžeme na roztřídění jednotlivých částí rybářské bižuterie, uskladnění nejen umělých rybářských nástrah či uložení jakýchkoli jiných drobností co se nám v tašce leží na volno.

Kromě pohodlného přístupu k našemu rybářskému příslušenství a jeho přehlednosti tyto plastové organizéry poskytují nezbytnou ochranu veškerým drobnostem v nich uskladněných. Krabičky jsou dostatečně pevné, aby odolaly nedbalému zacházení začátečníka, drobným nehodám či spěchu.

Příslušenství pro šetrné zacházení s rybou

Tato kategorie je sice v našem přehledu umístěná až u konce, podle důležitosti by ale měla být úplně první v pořadí. Právě příslušenství pro šetrné zacházení s případným úlovkem u vody je opravdu nezbytné, to každý dobrý rybář ví. Po výčtu nezbytností, které nám umožní samotný lov, se tak dostáváme přímo k věcem, které nám slouží k manipulaci s případným úlovkem.

  • rybářský podběrákPodběrák
    Nepostradatelné náčiní sloužící k bezpečnému a šetrnému vylovení ryby z vody na břeh. I když není povinný, bez něj se u vody prostě neobejdeme. Na výběr máme různé druhy podběráků rozdílné délky, šířky i hloubky. Pro snazší přepravu jsou většinou skládací a teleskopické.
  • Metr

Dalším kouskem povinné výbavy je metr. Pokud si chceme odnést úlovek domů, musíme si ověřit jeho délku od nejdelšího paprsku ocasní ploutve až po tlamku. A pokud máme v tašce ještě trochu místa navíc, můžeme si přibalit speciální závěsnou váhu pro okamžité zjištění hmotnosti našeho úlovku.

  • Pean

Zcela nezbytný nástroj. Tyto úzké kleště sloužící k bezpečnému vyjmutí zaseknutého háčku z tlamky ryby chrání před zbytečným utrpením rybu i rybáře.

  • Vezírek

Nutný pro šetrné uchování ulovené ryby při životě. Pokud si chceme úlovek vzít domů, ale zároveň ještě pokračovat v lovu, je nutné rybu buďto usmrtit, nebo ji umístit v této speciální síti zpět do vody.

Výše jmenované kousky rybářského náčiní a příslušenství jsou opravdovým minimem věcné výbavy rybáře a u vody je nemůžeme postrádat. Před každým lovem si však nezapomeňme přibalit i dobrou náladu a notnou dávku trpělivosti, bez těchto dvou maličkostí to totiž není ono.

Jediné, co nám chybí, je snad jen rybářské štěstí, a tak nezbývá než popřát Petrův zdar!

Líbí?